Staff Directory

Staff & Teachers 2017-2018

Administration
Jessica Richardson, Principal [email protected] Administrator Website
Kasey Baker, Assistant Principal [email protected]
Zach Strom, Assistant Principal [email protected]
Pre-Kindergarten
Stephanie Eberhard [email protected]  Pre-Kindergarten Website
Kindergarten
Stacey Iofredo
[email protected]

 

Kindergarten Website

Jill Jette
[email protected]
Melanie Carter- Associate Teacher [email protected]
Penny Kennedy [email protected]
Sarah Vincent [email protected]
JoLynn Salzman [email protected]
Ashley McCollum [email protected]
Patricia Shilling [email protected]
Vicki Holstein [email protected]
Ruth Murta- Associate Teacher [email protected]
First Grade
Maysoon Adamo [email protected]

 

First Grade Website

Angeline Rajan [email protected]
Jill Sheen [email protected]
Kelly Powell [email protected]
Kristen Jacobs- Associate Teacher [email protected]
Elizabeth Kelly [email protected]
Meaghan Ridout
[email protected]
Neeti Gregg [email protected]
Karen Latzko [email protected]
Second Grade
Taylor Beamer [email protected]

 

 

Second Grade Website

Peg Daniels [email protected]
Michelle Frecks [email protected]
Elizabeth McCall [email protected]
Amanda Owens [email protected]
Jennifer Dalton [email protected]
Jennifer Fitch – Associate Teacher [email protected]
Ashley Torrente [email protected]
Jake O’Keefe [email protected] 
Liza Rogers [email protected]
Brittany Bishop – Associate Teacher [email protected]
Third Grade
Diane Buckner [email protected] Third Grade Website
Jill Frein [email protected]
Sherry Mancino [email protected]
Natalie Reid [email protected]
Cindy Bomar [email protected]
Cheri Tremblay
[email protected]
Christopher Arcuri [email protected]
Laurie Harrah [email protected]
Amanda Sgroi [email protected]
Fourth Grade
Stephanie Barley [email protected]

 

Fourth Grade Website

Sarah Della Porta [email protected]
Debbie Eatmon [email protected]
April Gregory [email protected]
Debbie Dykes [email protected]
TBA – Associate Teacher
Madison Downey [email protected]
Sarah Gold [email protected]
Kelsey Kilpatrick [email protected]
TBA – Associate Teacher
Vanessa Christofoli [email protected]
Fifth Grade
Christopher McArthur [email protected] Fifth Grade Website
Rebecca Lake [email protected]
Anne Nichol [email protected]
Joan Lynch [email protected]
Holly Chaker [email protected]
Tamara Kennedy
 [email protected]
Maranda Poeun- Associate Teacher PENDING
Stephanie Hamlow [email protected]
Natalie Vershaw [email protected]
ESE
Deb Stevens- VE [email protected]

ESE Website

Speech/Language Therapy Website

Shannon Wine- VE [email protected]
Sandra Struble- VE [email protected]
Michelle Campbell – VE
[email protected]
Kandise Ellis – VE  PENDING
Megan Sypolt – Speech [email protected]
Tracie Scales – Speech [email protected]
Stephanie Eberhard [email protected]
Jennifer Baracz – OT [email protected]
Alison Brooks – PT [email protected]
Amy Brim- Gifted Resource Teacher  [email protected]
Art
Lauren Rodriguez [email protected] Art Website
Media
Dawn Gravatt
 [email protected] Media Website
Music
Christina Shore
[email protected] Music Website
Physical Education
Moira Catches [email protected] Coach Catches’ Website
William “Al” Henson
[email protected] Coach Al’s Website 
S.T.E.A.M. (Science, Technology, Engineering, Art, Math)
Lauren Wade [email protected]  STEAM Blog
Computer 
Jennifer Boer [email protected] TBA
Office Staff
Joyce Ward- Confidential Secretary [email protected]
Alice Fasula- Nurse [email protected]  Clinic Website
Jeanne Bischoff- Technology Support Specialist [email protected]  
Vicki Morales- Registrar [email protected] Registration Page
Kerry Fodor – Receptionist [email protected]  
Rita Andreu- Literacy Coach [email protected]
Summer Hoppenworth
[email protected]  
Audra Wilson
[email protected]
TBA- School Psychologist
Guidance
Karin Ngai-Crim – Counselor [email protected] Guidance Website
Lee Serino- LEA Guidance Clerk [email protected]
Tori Smith- Guidance Clerk [email protected]
Faie Pellegrino
Aides
Jessica Weeks- Office Paraprofessional [email protected]
Renee Jordan- Paraprofessional [email protected]
Dori Loyd- Paraprofessional [email protected]
Olga Walsh – ESE Paraprofessional [email protected]  
Ann O’Hara- Media Paraprofessional [email protected]
Jesse Perry- VE Paraprofessional  [email protected]
Wendy Hutchins-Deck
[email protected]
Food and Nutrition
Latrecia Williams [email protected] Cafe Website
Marge Hoenie [email protected]
Cristiana Lonsdale
Maintenance
Tyson Shank- Maintenance Manager [email protected] Maintenance Website
Aleks Grisha
Alex Hopkins    
Alfredo Hernandez    
Natasha Watson    
Denquiuco Branford    
Rafaela Torres
Extended Day
Kim LaMondie- Community Service Specialist  [email protected] Extended Day Website
Renee Mowlam
Rebecca Kinkead
Shannon Clifton
Ceren Sayan
Johnnie Jackson